Sen Nasıl Bir Lidersin?

Serdar Urçar

Ulaşılır mısın, yoksa kaf dağının ardında mı? Koridorlarda mısın, masanın arkasında saklanıyor musun? İnsanlar sana duymak istediğini mi, yoksa doğruyu mu söylüyorlar? Korkuya mı, güven ve saygıya mı inanıyorsun? Dinliyor musun, dikte mi ediyorsun? Böl ve yönet mi, birleştir ve motive et mi? Söylediğini yapıyor ve yaptığını söylüyor musun? Monologlara mı, diyaloglara mı inanıyorsun? Ödül mü, ceza mı, hangisine daha çok bel bağlıyorsun? İnsanlarla temas kurabileceğin ortamlarda bulunuyor,onlarla bir arada olmayı proaktif olarak planlıyor musun? Gerçekten orda mısın, yoksa sıra mı savıyorsun?

Sana bağlı insanlar ve onlara bağlı olanlara, kişisel gelişimlerine gerçek bir ilgi duyuyor musun? Zor anlarda, beklenmedik sınavlarda değerlerinden, inandıklarından taviz mi veriyorsun, yoksa her şeye rağmen onlara sıkı sıkıya bağlı kalıyor musun? Yönetimi ve liderliği sadece iyi haber vermek mi zannediyorsun, yoksa kötü haberlere de aynı sorumluluk duygusu ile sahip çıkıyor musun? Hem herkesin fikrini alıp, hem de kendi kararını verecek gücü ve güveni kendinde buluyor musun? Sevilen liderle, etkili lideri aynı şey mi zannediyorsun? Hem kısa vadeyi, hem de uzun vadeyi aynı anda dikkate alabiliyor musun? Herkesten çok şey bilmek zorunda olduğuna mı inanıyorsun? Senden daha zeki ve bilgili insanlarla beraber çalışmayı başarabiliyor musun? İnsanlarda hedeflere ve seçilen yola bir inanç yaratmak gerektiğine inanıyor musun?

Hiç kendine dışarıdan bakıyor musun? Ekipte sana arkadaşça, açıkça fikrini söyleyebilecek insanlar var mı? Ne kadar yüksekte olursan ol, benim de gelişim alanlarım olabilir diye düşünüyor musun? Peki açıkca senle aynı fikirde olmayacak ve ikna edilmeyi bekleyecek olanlara tahammül edebiliyor musun?

Etrafını benzerlerin ile mi, seni tamamlayacak olanlarla mı çeviriyorsun? Seni sahici buluyorlar mı, hiç merak ediyor musun? Güçlü olmayı, baskıcı olmak mı zannediyorsun? Cesur olmayı, riskleri göz ardı etmekle aynı kefeye mi koyuyorsun? Korkmak ve korktuğunu göstermekten ölesiye korkuyor musun? Stratejiyi başkalarına hazırlatılacak bir sunum olarak mı görüyorsun? Seçim yapacak ve yapılan seçimlere sonuna kadar bağlı kalacak kararlılık ve cesaretin var mı? Hayır diyebiliyor musun? Adil olmayı eşitlikle mi, yoksa hak edilenle mi daha çok ilişkilendiriyorsun? Başarıyı nasıl tanımlıyorsun? Kültür soyut bir kavram mı, yoksa yaşayan bir kavram mı, nasıl görüyorsun? Düne mi, yarına mı bakıyorsun? Bugünkü rakiplerine mi, muhtemel rakiplerine mi bakıyorsun? Heyacanını ve enerjini organizasyona nasıl yayıyorsun? Değişimi başlatacak enerjin var mı, yoksa kazanan organizasyon ve iş modeli bozulmaz mı diyorsun?

Sen nasıl bir lidersin, hiç merak ediyor musun?


Kaynak: https://www.serdarurcar.com/sen-nasil- bir-lidersin/